نویسنده موضوع: پنی سیلین چیست؟  (دفعات بازدید: 6750 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

اسفند

 • شهروند سمپادسیتی
 • ما صاحب داریم...
 • آفلاین
 • ارسال: 2417
 • محتوا: 31
 • مدال ها
 • محل تحصیل: دانشکده معماری شهید بهشتی(ره)
پنی سیلین چیست؟
« : آوریل 14, 2009, 06:50:57 pm »
عملکرد بتالاکتامها به طور خلاصه به این صورت است:
اتصال به پروتیئنهایی در دیواره سلولی باکتری به نام پروتئین متصل شونده به پنی‌سیلین (PBP).
مهار ترانس پپتیداز‌ها می‌شوند در نتیجه ترانس‌پپتیداسیون که به معنی ایجاد اتصال متقاطع در ساخت پپتیدو گلیکانهای دیواره سلولی باکتری است مختل می‌شود.
در نهایت آنزیم‌های اتولیتیک که هیدرولازهای مورین نام دارند، (مورین مترداف پپتیدو گلیکان می‌باشد) و در باکتری‌هایی که در معرض پنی سیلین قرار گرفته‌اند فعّال شده و موجب تخریب پپتیدو گلیکان می‌شوند.

نتیجه این فرآیند تخریب دیواره باکتری و از بین رفتن سلول باکتری است.

[ویرایش]
مقاومت به پنی‌سیلین
بتالاکتاماز: بعضی از باکتریها توانایی تولید این آنزیم که باعث تخریب حلقه بتالاکتام است را دارند یا به دست‌ آورده‌اند. شامل گونه‌های استافیلوکک اورئوس، گونوکک، هموفیلوسها و کولیفرمها
فقدان پروتئین متصل شونده به پنی‌سیلین یا نفوذناپذیری دیواره سلولی، که در انواع مقاوم پنوموکک، استافهای مقاوم به متی‌سیلین و انتروکک دیده می‌شود.
نقص در عملکرد آنزیمهای اتولیتیک که عامل مقاومت در گونه‌هایی از استافیلوکک و استرپتوکک گروه بی است.

[ویرایش]
انواع پنی سیلین G

فرم اصلی و اولیه پنی‌سیلین، بنزیل پنی سیلین (پنی سیلین G) است که شامل هستهٔ ۶- آمینو پنی سیلانیک اسید که در تمام پنی سیلین‌ها مشترک است به اضافهٔ یک زنجیرهٔ فرعی بنزیل.
 
ساختار هسته پنی سیلینپنی سیلین G محلول در آب که بسرعت متابولیزه می شود.
پنی سیلین G پروکائین که در آن پنی سیلین G به پروکائین متّصل شده است. این شکل دارو آهسته تر متابولیزه شده، هنگامی که به صورت داخل عضلانی تزریق می شود، درد کمتری ایجاد می کند زیرا پروکائین بصورت یک عامل بیحس کننده عمل می نماید.
پنی سیلین G بنزاتین که در آن پنی سیلین G به بنزاتین متّصل شده است. این شکل دارو بسیار آهسته متابولیزه می شود و غالباً به عنوان یک فراورده ی ذخیره‌‌ای شناخته می شود ( به عنوان نمونه آمپول ۱۲۰۰۰۰۰).


[ویرایش]
طیف اثر و کاربردهای بالینی

طیف اثر پنی‌سیلین محدود بوده و هنوز در کاربرد بالین به کار می‌رود. شامل عفونتهای ایجاد شده توسط:
استرپتوکک، شامل پنوموککهای حساس (۳۰-۳۵٪)
مننگوکک
باسیلهای گرم مثبت حساس (کلوستریدیا، اکتینومایسس)
اسپیروکت شامل عامل ایجاد سیفلیس
انواع استافیلوککی که بتالاکتاماز تولید نمی‌کنند.
بی‌هوازیها به جز انواع تولیدکننده بتالاکتاماز عمچون باکترویید فراژیلیس

[ویرایش]
توسعه پنی‌سیلین

طیف اثر باریک پنی‌سیلین و همچنین عدم جذب خوراکی آن منجر به تغییراتی در ساختار شیمیایی پنی‌سیلین گردید و داروهای موثرتر دیگری تولید شدند. موثر بودن پنی سیلین‌ها در برابر باسیل‌های گرم منفی را می‌توان با یک رشته دگرگونی‌های شیمیایی در زنجیره پهلویی پنی سیلین‌ها افزایش داد. آمینوپنی‌سیلینها شامل آمپی سیلین و آموکسی سیلین در برابر باسیل‌های گرم منفی فعال هستند که پنی سیلین‌ها در برابر آنها غیر فعال بوده‌اند. با این حال داروهای مزبور در برابر برخی ارگانیسمها به خصوصپسودوموناس آئروژینوزا و کلبسیلا پنومونیه موثر نمی‌باشد. یکی از اشکالات مهم پنی سیلین هیدرولیز شدن آن توسط اسید معده‌است که با تغییر زنجیره پهلویی برطرف می‌شود. محلی که اسید معده مایه هیدرولیز دارو می‌شود در پیوند آمیدی میان زنجیره پهلویی و هسته پنی سیلانیک اسید می‌باشد. اصلاح جزئی در این محل در زنجیره پهلویی، همانند افزودن اکسیژن که به سنتز پنی سیلین V می‌انجامد یا افزودن گروه آمین (که به سنتز آمپی سیلین می‌انجامد) از هیدرولیز دارو جلوگیری کرده و در این روی توانا خواهیم بود که دارو را به گونه خوراکی مصرف نماییم. در برابر عملکرد بتالاکتاماز باکتریها تغییرات دیگری به وجود آمد، دست یابی آنزیم به حلقهٔ بتا لاکتام را می‌توان با اصلاح زنجیرهٔ پهلویی سد نمود. این عمل با افزودن حلقه‌های بزرگ آروماتیک صورت می‌پذیرد که در بر گیرنده گروه‌های اتیل و متیل فراوان هستند (متی سیلین، اکساسیلین، نفی سیلین و دیگر). دفاع دیگری که در برابر بتا- لاکتامازها هست مهار کننده‌هایی مانند اسید کلاوونیک و سالباکتام می‌باشند. این مواد آنالوگ‌های ساختمانی پنی سیلین بوده که فعالیت ضد میکروبی کمی دارند ولی با قدرت بسیار به بتا- لاکتامازها اتصال یافته و مایه محافظت از پنی سیلین می‌شوند. ترکیباتی همانند آموکسی سیلین - اسید کلاوولانیک (آگمنتین یا کوآموکسی کلاو) از این خاصیت بهره گرفته‌اند.


عوارض دارو

عموماً گفته می‌شود، پنی سیلین‌ها در سطحی که اثر بالینی شان خودنمایی می‌یابد غیر سمی هستند. اشکال اصلی این ترکیبات افزایش حساسیتی (Hypersensivity) است که به گونه تقریبی در ۱ تا ۱۰ درصد بیماران روی می‌دهد. واکنش‌های افزایش حساسیت دربرگیرنده شوک آنافیلاکسی، بثورات پوستی، کم خونی همولیتیک، نفریت و تب دارویی می‌باشد.آنافیلاکسی جدی ترین عارضهٔ دارو است که در ۰٫۵ درصد بیماران روی می‌دهد. مرگ برآمده از آنافیلاکسی در ۰٫۰۰۲ درصد بیماران (یک در پنجاه هزار) به چشم می‌خورد.
وقتی که " طبیعت " آخرین تلاش هاش رو در " اسفند " به کار می بنده و نا امید نمی شه ، " بهار " رو از خدا عیدی می گیره...

نشاط بهار رو مدیون کرختی اسفندیم...
#گر_صبر_کنی_ز_غوره_حلوا_سازی

هـᓄـسادہ

 • شهروند سمپادسیتی
 • پدرخوانده سایت
 • آفلاین
 • ارسال: 6013
 • محتوا: 38
 • مدال ها
 • محل تحصیل: فارغ التحصیل مجتمع آموزشی شهید قدوسی (ره)
پاسخ : پنی سیلین چیست؟
« پاسخ #1 : اكتبر 31, 2009, 10:54:31 pm »
ضرر های این دارو چی هستش؟

من از یک دکتر شنیدم وقتی از این دارو استفاده میکنی و تزریق میکنی،تا 6 ما نباید به هیچ وجه سرما بخوری،یعنی نمیخوری.ولی خیلی وقتا اینطور نمیشه.
آقای مجری: ایشون همساده هستن! اومدن لطف کردن داشتن تشریف می بردن استادیوم، گفتن من باهاشون برم، گفتم من امروز مهمان دارم، ولی حتما با هم یه استادیوم خواهیم رفت.
آقای همسایه: من میگم همی بازیو بیریما. آقو! من میگم یه دِقه [دقیقه] میریم ورزشگاه، از ای وَر یه تُکِ پا میریم درمونگا، بعدم به مهموناتون می رِسین!
آقای مجری: درمونگاه دیگه برای چی؟
آقای همسایه: خـُـ آدم میره ورزشگاه قطعا بعدش میره درمونگا دیگه!
آقای مجری: برای ورزش میرن دیگه؟!
آقای همسایه: نه نه! بعدش بَرویِ او آسیبوی که تویِ ای قضیه بِهِش برخورد کِرده میره درمونگا!
آقای مجری: آها!! شما کلا به ورزش علاقه داری؟
آقای همسایه: من نه! من واقعا کلا به ورزش هیچ علاقه ای ندارم یعنی داغونمآااااا نسبت به ورزش. اتفاقا یه تنفرِ خاصی تو وجودُم ریشه دوونده از ورزش! هَه هَه هَه...
آقای مجری: یعنی فوتبال رو دوس نداری؟
آقای همسایه: اصلا! اصلا! اصلا فوتبال چی چیِ! والیبال، هاکی، سِپَک تاکرا هر کُدُمِش رو بیگی من متنفرم!

t3r!p3000

 • شهروند سمپادسیتی
 • دیوانه ها بر می گردن !
 • آفلاین
 • ارسال: 160
 • محتوا: 2
 • محل تحصیل: دانشجویم بحساب
پاسخ : پنی سیلین چیست؟
« پاسخ #2 : نوامبر 01, 2009, 11:42:36 pm »
ضرر هاش

درد بسیار
دکتر دیگه مرخصی نمی ده
بازم درد بسیار
درد فراروان

your BF

 • مهمان
پاسخ : پنی سیلین چیست؟
« پاسخ #3 : نوامبر 04, 2009, 04:01:38 pm »
پنسیلین یه نوع قارچ ضعیف شده است که خاصیت ضد باکتریایی داره
این ماده در خون حل نمیشه واسه همینه که تو عضله میزنندش!!!