تعداد پست های محتوایی این تاپیک : 1

نویسنده موضوع: بررسی نکات مهم کتاب های زیست شناسی دبیرستان (حزب یاران سمپادی)  (دفعات بازدید: 2918 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین ÃŔįáмĒĦŗ

• شهروند یخورده قدیمی
  • *
  • ارسال: 793
  • محتوا: 1
  • فعالیت
    خلاقیت
  • جنسيت : دختر
    • Awards
  • محل تحصیل: فرزانگان اهواز بودم!
به نام خدا

سلام
تو این تاپیک می خوام نکات مهم کتابای زیست شناسیو بذارم. هم به درد کنکوریا بخوره، هم دانش آموزا، هم همه!! نظر سنجی می زنم که از کدوم کتاب شروع کنم از هفته دیگه طبق نظر شما نکاتو می نویسم انشالا. اول نکات فصلای مهم ترو می نویسم بعد به فصلای کم اهمیت تر می رسیم
لطفا حتما در نظرسنجی شرکت کنید
« آخرين ويرايش: ژوئیه 10, 2012, 06:38:14 pm توسط س.رضوان عزیزی »

آفلاین یکتـــــــا

• پیر شهر
  • *
  • ارسال: 1630
  • محتوا: 4
  • فعالیت
    خلاقیت
    • *الماس*
    • Awards
  • محل تحصیل: دبیرستان فرزانگان
درود
طرح خوبیه برای مرور :)
من هم موافقم ;)
البته من خودم تازه میخوام برم دوم دبیرستان :دی
ولی سعی کنید هرچه زودتر شروع کنید.
به نظر من چندنفری بهتره مثلا فصل به فصل بین بچه هایی که مایل اند تقسیم کنید و میتونید از اینترنت هم کمک بگیرید اما خواهشا فقط کپی/پیست  نکنید لطفا :)
 :گریه: دیگه اینـجا غریـبه ام ....

آفلاین ÃŔįáмĒĦŗ

• شهروند یخورده قدیمی
  • *
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
درود
طرح خوبیه برای مرور :)
من هم موافقم ;)
البته من خودم تازه میخوام برم دوم دبیرستان :دی
ولی سعی کنید هرچه زودتر شروع کنید.
به نظر من چندنفری بهتره مثلا فصل به فصل بین بچه هایی که مایل اند تقسیم کنید و میتونید از اینترنت هم کمک بگیرید اما خواهشا فقط کپی/پیست  نکنید لطفا :)
من میخام نکاتی که خودم تو کتاب و جزوه هام نوشتم (که همه براساس کنکورای قبلیه نه خیلی سبز و گربه و همگامان!) اینجا بنویسم تجربه های خوبی تو این یه سال کسب کردم

آفلاین nazanin.g

• شهروند ریش سفید
  • *
  • ارسال: 1024
  • محتوا: 9
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
  • محل تحصیل: دبیرستان کیمیا
هروقت شروع کردین بگین منم نکاتی که بدونم رو میام مینویسم

آفلاین سپیده سیفی

• شهروند با تحربه
  • *
  • ارسال: 658
  • فعالیت
    خلاقیت
    • رها
    • Awards
  • محل تحصیل: فارغ التحصیل!.
سلام
خب دیگه با توجه به نظر سنجی میتونید شروع کنید زیست دوم دبیرستان
هرچه سریع تر شروع کنید ممنونم
موفق باشید...یا علی...

آفلاین PaNi

• شهروند کاربلد
  • *
  • ارسال: 37
  • محتوا: 0
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
  • محل تحصیل: دبيرستان
خيلي تاپيكا مث اين زده شد تا آخرش هي توش بحثاي الكي شدوآخرشم شروع نكردن كه نكردن وآخرش تاپيك بدون اينكه شروع بشه يه گوشه موندو خاك خورد اميد وارم اينجا اينجوري نشه!
درهر حال منم هستم  :حله:امسال زيست كلاس دومو تموم كردم :حله:

آفلاین paulhenry

• مومیایی شهر
  • *
  • ارسال: 2632
  • محتوا: 57
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
  • محل تحصیل: شهیدسلطانی
نکته اول: زیست دوم به درد نمیخوره. ادامه میدیم. :دی
Silence

آفلاین سارا.

• تیم مدیران انجمن ها
  • *
  • ارسال: 3391
  • محتوا: 0
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
  • محل تحصیل: دبيرستان فرزانگان
زیست دوم سخت ترین زیسته
میخواید از اول کتاب شروع کنیم
موادکربن دارو اینا
یعنی فصل اول
خوبه؟! :)
آدمها را ببخش نه به اين خاطر كه آنها لايق بخشش اند بلكه خودت لايق آرامشى....

آفلاین ÃŔįáмĒĦŗ

• شهروند یخورده قدیمی
  • *
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
بچه ها سلام نماز روزه هاتون قبول جدا شرمنده م شارژ وایمکسم درست روز شروع کارم تمام شد من به آقای صفری رسوندم که یه مدت نیستم وقتی هم شارژ شد وایمکس دیوونه شد تا همین الان اتفاقی دیدم وصل شد
کارمو اول از فصلای مهم دوم شروع می کنم :چشمک:
البته یه اتفاق بد هم افتاد که تایپ این قسمت نیمه کاره موند فصل 7 (تنظیم محیط داخلی و ....) رو تو دو بخش میذارم سعی می کنم بقیه فصلا اینجور نشه

** واکنش هایی که در بدن جانوران انجام می شود منجر به تولید مواد زائد به ویژه مواد نیتروژن دار میشود بیشتر این مواد نیتروژن دار محصول سوختن آمینواسید هاست.
** برخی مواد نیتروژن دار محصول سوختن آمینواسید ها هستند.
** جانوران به 3 شکل مواد نیتروژن دار دفع می کنند: آمونیاک. اوره. اوریک اسید
ترتیب سمیت: آمونیاک > اوره > اوریک اسید
ترتیب نیاز به آب برای دفع: اوریک اسید > اوره > آمونیاک
** ساختار کلیه ها: به صورت قرینه در دو طرف ستون مهره ها در بخش پشتی شکم قرار دارند البته کلیه چپ کمی بالاتر از کلیه راست است و هرکدام حدود 1 میلیون نفرون دارند. هر نفرون (بافت پوششی مکعبی ساده، فاقد غشا پایه) شامل 4 بخش است: 1-کپسول بومن  2-پیچ خورده نزدیک 3-هنله 4-پیچ خورده دور
** مجاری جمع کننده جزء نفرون نیست. انتهای هر نفرون به مجاری جمع کننده متصل می شود.
** شکل و کار سلول ها در بخش های مختلف یک نفرون تفاوت دارد.
** قطر لوله هنله در همه قسمت ها یکسان نیست
** بافت ویژه کلیه از دو بخش تشکیل شده: 1- بخش قشری: شامل کپسول بومن و گلومرول ها (به همین علت منظره دانه دار دارد.) خمیده مجاور خمیده دور سرخرگ آوران و سرخرگ وابران است. 2- بخش مرکزی (هرم کلیه): شامل لوله هنله  نفرون و مجاری جمع کننده است. (به همین علت مخخط به نظر می رسد) قاعده هرم کلیه به سمت بخش قشری و راس هر هرم به سمت لگنچه است.
** ابتدا و انتهای هنله و ابتدای مجاری جمع کننده در بخش قشری کلیه قرار دارد ولی بخش عمده آنها در بخش مرکزی است.
** شبکه اول مویرگی در داخل کپسول بومن در بخش قشری کلیه قرار دارد شبکه اول مویرگی در ادامه سرخرگ آوران است از شبکه اول مویرگی سرخرگ وابران تشکیل می شود. گلومرول همان شبکه اول مویرگی که بافت پوششی آن سنگفرشی یک لایه است گلومرول فقط تراوش دارد بازجذب ندارد.
** شبکه دوم مویرگی حول خمیده نزدیک و دور و هنله قرار دارد و در ادامه سرخرگ وابران قرار دارد شبکه دوم مویرگی هم در بخش قشری هم در بخش مرکزی قرار دارد.
** دور مجاری جمع کننده و کپسول بومن شبکه دوم مویرگی وجود ندارد
** هرچند نفرون وارد یک مجاری جمع کننده می شوند (طبق شکل کتاب 6 نفرون.)  پس تعداد نفرون ها بیشتر از تعداد مجاری جمع کننده است
** به هر کلیه یک سرخرگ که از آئورت منشعب می شود وارد می شود. این سرخرگ دارای خون روشن (غلظت اکسیژن زیاد) است و غلظت مواد نیتروژن دار در آن بالاست. سرخرگ کلیه داخل کلیه منشعب می شود و در نهایت سرخرگ آوران را می سازد سرخرگ آوران در داخل کپسول بومن تشکیل شبکه اول مویرگی (گلومرول) را می دهد . در این شبکه عمل تراوش انجام می گیرد. از شبکه اول مویرگی سرخرگ وابران منشعب می شود و سرخرگ وابران دور لوله پیچ خورده نزدیک و هنله و پیچ خورده دور تشکیل شبکه دوم مویرگی را می دهد. در شبکه دوم مویرگی عمل بازجذب و ترشح صورت می گیرد و خون تصفیه شده از شبکه دوم مویرگی ابتدا وارد سیاهرگ های کوچک و در نهایت وارد سیاهرگ کلیه می شود و سیاهرگ کلیه وارد بزرگ سیاهرگ زیرین می شود.
** مقدار مواد دفعی نیتروژن دار در سرخرگ کلیه از سیاهرگ کلیه بیشتر است.
 &&سوالی بود در خدمتم

آفلاین nazanin.g

• شهروند ریش سفید
  • *
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
 رضوان ممنون از مطلبت فقط ااینکه حتما ترتیب درس هارو رعایت کن چون فصلها بهم مربوطن و برای هردرس اینطوری بهتر میشه همه نکات رو گفت

آفلاین paulhenry

• مومیایی شهر
  • *
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
سوختن آمینو اسید ها لفظ اشتباهیه. سنتز مواد پیشچیده تر باعث میشه ضایعات نیتروژن دار بمونه.
اوریک اسید هم جامده، به طور جامد هم دفع میشه و نیازی به آب نداره.
Silence

آفلاین ÃŔįáмĒĦŗ

• شهروند یخورده قدیمی
  • *
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
رضوان ممنون از مطلبت فقط ااینکه حتما ترتیب درس هارو رعایت کن چون فصلها بهم مربوطن و برای هردرس اینطوری بهتر میشه همه نکات رو گفت
عزیزم من که تدریس نمی کنم! میخام نکات مهم فصلای مهمو اول بذارم. قبول داری اهمیت 3 درس آخر دوم (+ گوارش) خیلی بیشتر از فصلای دیگه کتابه؟
سوختن آمینو اسید ها لفظ اشتباهیه. سنتز مواد پیشچیده تر باعث میشه ضایعات نیتروژن دار بمونه.
اوریک اسید هم جامده، به طور جامد هم دفع میشه و نیازی به آب نداره.
اینا یه سری مقایسه ست
انتظار هم نداشته باشید من از نظر بیوشیمی بیام بنویسم تو بدن چ بلایی به سر آمینواسید میاد! اینا رو ایشالا ترم 1 و 2 پزشکی تو درس بیوشیمی به اندازه کافی می خونید! راستی جمله اول متن خود کتابه!
« آخرين ويرايش: ژوئیه 25, 2012, 02:46:41 pm توسط س.رضوان عزیزی »

آفلاین paulhenry

• مومیایی شهر
  • *
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
متن کتاب، اشتباهه :دی
Silence

آفلاین ÃŔįáмĒĦŗ

• شهروند یخورده قدیمی
  • *
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
متن کتاب به خصوص دوم خیلـــــــــــــــــــــــــــــــــــی غلط علمی داره منم می دونم
اما من دارم اینا رو میذارم واسه دانش آموزا و اونایی که میخان کنکور بدن!
کنکور هم از کتاب طرح میشه نه بیولوژی کمپل!! غلط تابلوتر از اینکه تو ویرایش جدید کتاب سوم عکس چشم دوربین و نزدیک بینو جابجا گذاشتن؟ (البته خودم ندیدم دوستام که امسال سومی بودن می گفتن!)

آفلاین nazanin.g

• شهروند ریش سفید
  • *
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
عزیزم من که تدریس نمی کنم! میخام نکات مهم فصلای مهمو اول بذارم. قبول داری اهمیت 3 درس آخر دوم (+ گوارش) خیلی بیشتر از فصلای دیگه کتابه؟

بله من اینو قبول دارم ولی ببین زیست یه درس ترکیبی هست و باید با درس های گذشته و حتی در برخی موارد با سال های آینده ترکیب بشه
شما تو این فصل باید یگی که دیواره مویرگ از بافت پوششی سنگفرشی تک لایه هست و ...
و اینکه مثلا بگی آمینو اسید و گلوکز به روش انتقال فعال بازجذب میشن
ولی شاید کسی اینارو ندونه پس براش فایه ای نداره
شما میخوای کل زیست رو بگی پس از فصل یک شروع کن
من فردا خلاصه فصل یک رو در چند پست مینویسم + نکاتی که به نظرم مهم میان

آفلاین یکتـــــــا

• پیر شهر
  • *
  • ارسال: 1630
  • فعالیت
    خلاقیت
    • *الماس*
    • Awards
  • محل تحصیل: دبیرستان فرزانگان
در هر حال کتاب وزارتی مبنای کنکوره و باید طبق کتاب یاد بگیریم :دی
 :گریه: دیگه اینـجا غریـبه ام ....

آفلاین E Nourollahi

• پیر شهر
  • *
  • ارسال: 2034
  • محتوا: 53
  • فعالیت
    خلاقیت
    • Awards
  • محل تحصیل: فرزانگان
تاپیک مناسب رو بالاخره پیدا کردم؛ از تاپیک قبلی حذف کرده و اینجا کپی میکنم مطالبم رو.

مربوط به هورمونهای دبیرستانی (!) یعنی فصل 4 زیست سوم؛

هورمونهای آزاد کننده و مهار کننده، اکسی توسین و ضدادراری (ADH) در نورون ساخته می شوند.

دیابت دو نوع داریم، I و II . هر دو زمینه‌ی ارثی دارن. نوع I ترشح انسولین کم ـه اما در نوع II ترشح انسولین زیاده.

هورمون کوتیزول و بیماری دیابت ؛ در هردوتا پروتئین ها تجزیه میشن.

هیپوتالاموس، هورمونهای مهار کننده و آزاد کننده رو از طریق رگ های خونی به هیپوفیز پیشین میرسونه، اکسی توسین  وضداداری رو هم از طریق آکسونهای نورونهای ترشح کننده‌شون به هیپوفیز پسین. دوتا هورمون اول، ارتباط هیپوتالاموس با هیپوفیز ارتباط خونی ـه، دوتا هورمون بعدی، ارتباطشون عصبی.

غده، رگ خونی، اندام هدف، پس هورمون دوبار از مایع میان بافتی عبور میکنه تا به اندام هدف برسه. (البته تو مسیری که گفتم!)

هورمون پاراتیروئیدی، روی کلیه و استخوان اثر داره و اندام هدفش هستن. اما روده مستقیماً تحت تاثیر هورمون پاراتیروئیدی نیست. بلکه روی ویتامین D تاثیر میذاره.

× اشتباهی بود تصحیح کنیم.
بیجا! :D